Ata Yolu’nda sona doğru

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarının Havza’ya giderken kullandıkları tarihi Kurtuluş Yolu’nun konforunu artırıyor.

02 Haziran Perşembe 2022, 16:43
Ata Yolu’nda sona doğru
Abone Ol

27 kilometrelik Ata yolunun 5 kilometrelik kısmındaki beton yol çalışmasını tamamlayan belediye, 22 kilometrelik güzergahı ise asfaltlayacak. Başkan Demir, “Ağır tonajlı araçlar, daha önce yapılan beton yolu kırarak büyük zarar vermişti. Dolayısıyla betonu kaldırıp, yeniden yaptık. Yolu genişleterek kazı dolgu çalışmalarıyla zemini sağlamlaştırdık" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’dan Havza ilçesine giderken geçtiği tarihi yolda çalışmalar sürüyor. İlkadım' dan başlayarak Kavak'a, oradan da Havza ilçesine uzanan güzergahı daha önce tespit ederek koruma altına alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yolun İlkadım-Çakallı mevkiii arasındaki bozulan kısımlarını yeniliyor. 

5 kilometresi çift kat hasırlı çelik telli beton yolu yenileyerek hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, kalan kısımdaki çalışmalarını da sürdürüyor. Aşağı Avdan- Çandır Grup Yolu’nu kazıyarak eski imalatı kaldıran Yol Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, temel dolgu malzemeleriyle de zemini sağlamlaştırıyor. Genişliği 7 metreden 10 metreye çıkarılan yol, hazırlıkların ardından A tipi sathi kaplamayla kaplanacak. 

Kurtuluş Yolu’ndaki altyapı yatırımlarının devam ettiği bilgisini veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, en kısa sürede yolun yapımını tamamlayacaklarını söyledi. Başkan Demir, “Ağır tonajlı araçlar, daha önce yapılan beton yolu kırarak büyük zarar vermişti. Dolayısıyla betonu kaldırıp, yeniden yaptık. Yolu genişleterek kazı dolgu çalışmalarıyla zemini sağlamlaştırdık. Ardından temeline çift kat hasırlı çelik teller yerleştirdik. 20 santim kalınlığında beton sererek dayanıklılığını artırdık. Çok sağlam oldu. 22 kilometre uzunluğundaki kısmı da asfaltlayacağız. Çalışmalar bitince çizgilerini çizerek yön levhalarını yerleştireceğiz. Kurtuluş Yolu, kalite, sağlamlığı ve konforuyla turizme uzun yıllar katkı sunacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
captcha
İlginizi çekebilir
Anket
Bu pazar seçim olsa hangi ittifaka oy verirsiniz?
Arşiv