Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi

Güncel 03 Aralık Perşembe 2020, 19:08

Yeşilay ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 10’uncusu düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın kazananları Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde sahiplerini buldu. Bir önceki yıla kıyasla 2 katından fazla rekor başvuru alınmış olup, yarışmada 18 öğrenci dereceye girmiştir.

1 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
Yeşilay’ın genç nesilleri bağımlılıktan korumak, çocuk ve gençlerin sanatsal perspektifinden bağımlılık farkındalığı oluşturmak amacıyla düzenlediği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın kazananları belli oldu. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl 10’uncu kez düzenlenen yarışmanın 2020 Türkiye Finali Ödül Töreni Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.
2 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
Bu yıl yarışmaya rekor başvuru olduğunu ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:
3 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na 2019 yılında 185 bin 763 eser başvurmuştu. Bu yıl ise başvuru sayısı 538 bin 633 oldu. 10’uncu yılında bir önceki yılın 2 katından daha fazla başvuru alarak yarışmayı sürdürmemiz çok anlamlı.
4 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
Özellikle de Mart ayından bu yana koronavirüs pandemisi nedeniyle evlere kapanan, sürekli ekran karşısında olan çocukların böyle bir dönemde kağıtla, kalemle, renklerle ve kelimelerle ilgilenmesini teşvik etmiş olmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz.
5 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
Bu durum, çocukların doğru yönlendirildiklerinde sanatla ilgilenmeyi tercih ettiklerini ve bu alışkanlıkların küçük yaşlardan kazandırılmasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İyi ve sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi adına, bağımlılıkla mücadele alanında yaptığımız tüm çalışmalar Yeşilay’ın öncelikli hedefini oluşturuyor. Öğrencilerimize ulaşmak, o berrak, genç ve temiz zihinlerini de mücadelemize dahil etmek, onları iyi ve sağlıklı yaşamın birer sözcüsü olarak görebilmek bizim en güçlü motivasyon kaynağımız. T.C. Millî Eğitim Bakanlığımıza da destekleri için çok teşekkür ediyoruz.”
6 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
Türkiye’nin en büyük, en geniş katılımlı kültür-sanat etkinliğinin finalinde bir arada olmanın sevincini yaşadığını belirten T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül şunları söyledi:
7 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
En çok başvuru Diyarbakır’dan yapıldı Bu yıl rekor başvuru alan yarışmaya en çok başvuru yapılan iller ise sırasıyla; Diyarbakır, Erzurum, Van, Muğla ve İstanbul oldu. Diyarbakır’dan 268 bin 47, Erzurum’dan 67 bin 710, Van’dan 32 bin 784, Muğla’dan 26 bin 450 ve İstanbul’dan 20 bin 290 başvuru geldi. 
8 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
“Millî Eğitim Bakanlığımız ve Yeşilay için çocuklarımız ve gençlerimiz çok büyük öneme sahip, onlara her zaman sahip çıkmalıyız. Bakanlık olarak bize emanet edilen yavrularımızı en güzel şekilde yetiştirmeye önem veriyoruz. Matematik, fizik öğrenmeleri kadar kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını da önemsiyoruz. Her türlü bağımlılıktan azade gençliğin yetişmesi için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmamız gerekiyor. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak 18 milyon öğrencimize yönelik tüm çalışmalarımızda bu endişe ve hassasiyetle hareket ediyoruz. Önleyici hizmetler kapsamında çalışıyor, gençlerimizi çocuklarımızı bağımlılığa götürecek her türlü olumsuzluklardan korumayı hedefliyoruz. Çünkü en önemli noktanın bu zorluklarla tanışmadan önce gençlerde bilinç oluşturmak olduğunu düşünüyoruz. Biz tüm eğitimci arkadaşlarla bu çaba içindeyiz. Gençlerimiz bilgi üreten, okuyan, yazan, çizen, girişimci, empati yapan gençler olsun; var olan yetenekler en güzel şekilde geleceğe taşınsın; hem ulusal hem uluslararası arenada kendi varlığını en güzel şekilde ortaya koysun istiyoruz. MEB olarak Yeşilay’la yaptığımız iş birliklerinin de bu hedefe katkı sağlama noktasında önemli olduğuna inanıyoruz.”
9 - 9 Bağımlılığı anlatan genç yetenekler ödüllendirildi
539 bine yakın eserden 18’i dereceye girdi İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımına açık yarışmada, edebi ve görsel olmak üzere iki kategoride bağımlılık konulu eserler değerlendirildi. Yarışmanın ilk aşamasında bu iki kategoriden 81 ilin ilkokul, ortaokul ve lise birincileri belirlendi ve ödüllendirildi. Toplam 480 il birincisinin değerlendirildiği Türkiye finalinde ise her düzey ve kategoriden ülke şampiyonları belirlendi. Ödül töreninde dereceye giren 18 eser sahibine ödülleri takdim edildi. Kategori birincileri 5 bin TL, ikincileri 3 bin 500 TL, üçüncüleri 1.000 TL ödülün sahibi oldu.
İlginizi çekebilir
Anket
Bu pazar seçim olsa hangi ittifaka oy verirsiniz?
Arşiv